• ΑΓΩΝΕΣ
  • ΣΤΙΒΟΣ
  • Νέα
  • Χρυσά μετάλλια για την Ελίνα Τζένκο και τον Γιάννη Γρανιτσιώτη στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα!

Οι πολύ καλές εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών συνεχίστηκαν χθες κατά την δεύτερη ημέρα των αγωνισμάτων του στίβου της Παγκόσμιας Γυμνασιάδας στο Μαρακές του Μαρόκου, καθώς οι 16χρονοι Ελίνα Τζένγκο και Γιάννης Γρανιτσιώτης κέρδισαν τα χρυσά μετάλλια στον ακοντισμό κοριτσιών και στα 100μ. αγοριών αντίστοιχα!

Η Ελίνα Τζένκο με βολή στα 53.32 μ., που είναι η καλύτερη φετινή της, ήταν η νικήτρια, ενώ η επίδοσή της είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία των Κορασίδων (Κ18). Το Πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα είναι στα 53.38μ. της Μελπομένης Γρηγοριάδη από το 2017, ενώ η Ελίνα Τζένγκο έχει ρίξει 54.04 μ. το 2016, αλλά το θέμα της Ελληνικής υπηκοότητας της δεν έχει τακτοποιηθεί έως σήμερα.

Στον τελικό των 100μ. ο Γιάννης Γρανιτσιώτης τερμάτισε πρώτος με διαφορά από τους αντιπάλους τους σε 10.57αφού μερικά μέτρα πριν τον τερματισμό κοίταξε αριστερά και δεξιά.

Μετάλλια κατέκτησαν επίσης οι 17χρονες Κωνσταντίνα Χάντζου που ήταν 2η στα 1.500μ. με 4.38.14 και Ιωάννα Πανοπούλου που ήταν 3η στα 800μ. με 2.13.45.

Συνολικά η Ελληνική αποστολή μέχρι τώρα έχει κατακτήσει 5 μετάλλια (2 χρυσά, 1 αργυρό και 2 χάλκινα), καθώς είχε προηγηθεί χθες και το χάλκινο της Βασιλείας Σπύρου στα 3.000μ.

Καλά πλασαρίσματα είχαν όμως και οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν χθες. Συγκεκριμένα, ο Αποστόλης Κουτούλας ήταν 5ος στον τελικό του μήκους με 6.69 μ. (-0,1), ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Δήμητρα Χανδρινού ήταν 7η με 5.49 μ. (-0,2). Επίσης, την 6η θέση πήρε στον τελικό των 400μ. η Ελλη-Ευτυχία Δεληγιάννη με 57.07, την 8η ο Γιώργος-Παναγιώτης Μαθιόπουλος στα 1.500 μ. με 4.01.40, επίδοση που αποτελεί νέο ατομικό του ρεκόρ και την 10η στα 800μ. ο Σέργιος Διακοστεφανής με 1.58.23, ενώ τρεις άκυρες βολές είχε η Σταυρούλα Κοσμίδου στη σφυροβολία.

Τέλος, στον τελικό των 400μ. εμποδίων προκρίθηκε η Ιωάννα Φουστέρη με 65.00, που ήταν η 8η επίδοση του προκριματικού, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Γκαράς με 57.28 δεν μπόρεσε να προκριθεί στον σημερινό τελικού του αγωνίσματος.

Πηγή: ΣΕΓΑΣ / Επεξεργασία: Greek Athletics