• Νέα
  • Πολύ δυνατός ο Brazier στα 800μ του USA Indoor Championships

Πολύ δυνατός ο Brazier στα 800μ του USA Indoor Championships

Ο Donavan Brazier έχει δείξει ήδη πως είναι σε εκπληκτική κατάσταση με το ξεκίνημά του τη φετινή χειμερινή σεζόν.

Στη κούρσα του τελικού των 800μ, αρχικά βρισκόταν μπροστά ο Erik Sowinski, ο αθλητής που κατέκτησε περσυ το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού, μαζί με τον Brazier. Όμως έπειτα από τα πρώτα 400μ, ο Brazier κατάφερε να βρεθεί 4-5 μέτρα μπροστά από τον Sowinski. Λίγο πριν χτυπήσει το καμπανάκι, ο Brazier βρισκόταν ακόμη μπροστά, ενώ στη συνέχεια δεν είχε πλέον ανταγωνισμό.

Erik Sowinski

Στα τελευταία μέτρα «έκοψε» ταχύτητα, όμως και πάλι έτρεξε το 200αρι σε 26.38’’. Ο Windle, που έκανε τη γρηγορότερη τελευταία στροφή με 26.23’’, κατάφερε να περάσει τον Sowinski και να καταλάβει τη δεύτερη θέση.

Drew Windle

Έτσι, ο Donavan Brazier κατέλαβε τη 1η θέση με ατομικό ρεκόρ 1:45.10, τη 2η θέση ο Drew Windle με 1:46.29 και τη 3η θέση ο Sowinski με 1:47.02.

Ο Brazier κέρδισε τη κούρσα και μάλιστα με αρκετή διαφορά σε σχέση με τους δύο που τον ακολουθούσαν. Πλέον, ετοιμάζεται για το Παγκόσμιο του Birmingham, όπου και θα αποτελέσει ένα από τα φαβορί στο αγώνισμα των 800μ ανδρών, εκπροσωπόντας την Αμερικανική Εθνική Ομάδα.

Επιμέλεια : GreekAthletics