Πολύ καλή σε μήκος και τριπλούν η Φανή Λύκου

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοπόιησε η 42χρονη Φανή Λύκου το Σαββατοκύριακο (12-13 Μάιου) τόσο στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα, όσο και στους αγώνες Διαχρονικών Αθλητών "Ευσταθιάδεια" που έγιναν στην Φιλοθέη.

Αρχικά το Σάββατο (12/5) κατά την διάρκεια της δεύτερης ημέρας του 5ου Ομίλου του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών στον Αγ. Κοσμά, συμμετείχε στο τριπλούν όπου με επίδοση 11.38 μ. (ευνοϊκός άνεμος 1.5 μ/α) κατέλαβε την τρίτη θέση, δίνοντας και δέκα βαθμούς στον σύλλογό της, ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας. Σημειώνεται ότι η αθλήτριες που την κέρδισαν ήταν κατά πολύ νεότερες, συγκεριμένα με την 20χρονη Βασιλική Ταχταρά (ΓΣ Κερατσινίου) να παίρνει την πρώτη θέση με 12.93 μ. (άνεμος 2.2 μ/α) και την 19χρονη Χριστίνα Κωστή (Πανιώνιος) με 12.61 μ. (ευνοϊκός άνεμος 5 μ/α) την δεύτερη. Η Φανή Λύκου είχε συμμετάσχει και στο μήκος κατά την διάρκεια της πρώτης ημέρας του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος (στις 28 Απριλίου) καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση με άλμα στα 5 μ. (άνεμος 0.6 μ/α).

Στην συνέχεια, την Κυριακή, 13 Μάιου, συμμετείχε στο μήκος στα Ευσταθιάδεια όπου σημείωσε επίδοση 5 μ.

Τον Μάρτιο, κατά την διάρκεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Διαχρονικών Αθλητών στην Μαδρίτη, η Φανή Λύκου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με επίδοση 10.62 μ., στην ηλικιακή κατηγορία 40-44, ενώ η επίδοση της πρώτης νικήτριας στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν 11.18 μ.