• ΑΓΩΝΕΣ
  • ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • 205 μετάλλια κέρδισαν οι Έλληνες διαχρονικοί αθλητές και αθλήτριες στο Βουκουρέστι!

Στο 29ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου διαχρονικών αθλητών έγινε στο Βουκουρέστι στο τέλος Σεπτεμβρίου (19-22/9/2019) και συμμετείχαν περίπου 150 διαχρονικοί αθλητές και αθλήτριες από την χώρα μας. Συνολικά οι Έλληνες και Ελληνίδες διαχρονικοί αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν 205 μετάλλια (77 χρυσά, 69 αργυρά και 59 χάλκινα), από αυτά τα 122 (45-44-33) κατέκτησαν οι άνδρες και τα 83 (32-25-26) οι γυναίκες, αποδεικνύοντας την δυναμική του κινήματος των διαχρονικών αθλητών και διατηρήσαν την χώρα μας στην πρώτη θέση του πίνακα των μεταλλίων μεταξύ των Βαλκανικών χωρών.

Το Greek Athletics συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στο Βουκουρέστι, αλλά επειδή δεν είναι εφικτό να γίνει μνεία σε όλους, στην συνέχεια θα παρουσιαστούν οι καλύτερες παρουσίες ανά ηλικιακή κατηγορία.

Άνδρες

Μ35 Ο Γιώργος Φαρμάκης κατέκτησε την πρώτη θέση στον ακοντισμό και την δεύτερη θέση στην σφαίρα και τον δίσκο.

Μ40 Ο Αντώνης Καταντωνάκης τρέχοντας εκτός συναγωνισμού (λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης) πέτυχε τις καλύτερες επιδόσεις σε 200μ. (23.33) και 400μ. (51.78). Στα 400μ. η επίδοση του ήταν καλύτερη από το δικό του ρεκόρ αγώνων (52.00) που σημείωσε το 2018 στο Τσέλιε της Σλοβενίας.

Ο Δημήτρης Γαζής κέρδισε πέντε μετάλλια, καθώς ήταν πρώτος στην σφαίρα και στο πένταθλο ρίψεων, δεύτερος στην σφύρα και το βαρύ όργανο και τρίτος στον δίσκο.

Ο Αντώνης Κόντακας ήταν πρώτος σε 1.500μ. και 3.000μ.Φ.Ε. και δεύτερος στα 5.000μ., ενώ τρία μετάλλια κατέκτησε και ο Ιούλιος Αρμάος που ήταν δεύτερος σε 800μ. και 1.500μ. και τρίτος στα 400μ.

Μ45 Ο Νίκος Κόκκος κατέκτησε πέντε μετάλλια, δύο χάλκινα σε 200μ. και 400μ., χρυσό στην σκυταλοδρομία 4x100μ. (μαζί με τους Νίκο Ανδρομιδά, Μπάμπη Χατζηιωακειμίδη και Κώστα Τσιώλη) και χρυσό και αργυρό αντίστοιχα στην 4x400μ. και βαλκανική σκυταλοδρομία (μαζί με τους Μπάμπη Χατζηιωακειμίδη, Δημήτρη Λουράκη και Κώστα Τσιώλη). Ο Κώστας Τσιώλης εκτός από τα τρία μετάλλια στις παραπάνω σκυταλοδρομίες κέρδισε το χάλκινο στα 100μ. και ήταν επίσης τέταρτος στα 200μ.

Μ50 Την μεγαλύτερη συγκομιδή μεταλλίων από όλη την Ελληνική αποστολή πέτυχε ο δεκαθλητής Νίκος Αρβανίτης, ο οποίος κέρδισε συνολικά οκτώ μετάλλια! Ήταν πρώτος σε μήκος και τριπλούν, δεύτερος σε 100μ. εμπ., ύψος, επί-κοντώ και στις σκυταλοδρομίες 4x400μ. και Βαλκανική (100x200x400x800) και τρίτος στον δίσκο. Η επίδοση της ομάδας βαλκανικής ομάδας σκυταλοδρομίας, 4.03.44, που αποτελείται από Ν. Αρβανίτη, Λώρενς ΜακΓκάουαν, Γιάννη Ζογλοπίτη (ο οποίος κέρδισε τα 200μ. και ήταν τρίτος στα 100μ.) και Ανδρέα Μπέσσα, αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.

M55 Ο Θεόδωρος Ξεντές κέρδισε τα 400μ. και 800μ., ενώ πήρε δύο ακόμα μετάλλια στις σκυταλοδρομίες, καθώς ήταν πρώτος στην Βαλκανική και δεύτερος στην 4x100μ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Νίκο Μαρούδα με δύο χρυσά σε σφύρα και βαρύ όργανο, όπου με 14.80μ. πέτυχε ρεκόρ αγώνων και αργυρό στο πένταθλο ρίψεων.

Μ60 Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Δημήτρη Χαϊτίδη που κατέκτησε επτά μετάλλια! Χρυσά σε μήκος, τριπλούν και βαλκανική σκυταλοδρομία, αργυρά σε 100μ. εμπ., 300μ. εμπ. και 4x100μ. και χάλκινο στα 100μ.

Μ65 Πέντε μετάλλια συγκέντρωσε ο Βασίλης Ανδρεάδης που ήταν πρώτος σε 100μ. εμπ., ύψος και στις σκυταλοδρομίες 4x100μ. και βαλκανική και δεύτερος στα 300μ. εμπ. Η ομάδα στις σκυταλοδρομίες αποτελείτο ακόμα από τους Παύλο Χαραλαμπίδη, Γιάννη Δρουδάκη και Στράτο Συμεωνίδη και οι επιδόσεις που πέτυχαν 56.31 (4x100μ.) και 4.39.85 (βαλκανική) αποτελούν νέα βαλκανικά ρεκόρ.

Μ70 Επίσης πέντε μετάλλια ήταν η συγκομιδή και του Παύλου Χαραλαμπίδη, καθώς ήταν πρώτος σε 100μ., 200μ. και στις σκυταλοδρομίες 4x100μ. και βαλκανική (με την κατηγορία Μ65) και δεύτερος στο μήκος.

Μ85 Τρία χρυσά σε 1.500μ., 5.000μ. και 5.000μ. βάδην και ένα αργυρό στα 400μ. κατέκτησε ο Παναγιώτης Δούσης. Στα 1.500μ. και 5.000μ. οι επιδόσεις του, 9.22.31 και 32.37.81 αποτελούν νέα βαλκανικά ρεκόρ.

Μ90 Ο … Μαθουσάλας της Ελληνικής αποστολής, ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ κέρδισε τέσσερα χρυσά μετάλλια σε 100μ., 200μ., 400μ. και 800μ.

Γυναίκες

W35 Η Βαρβάρα Γεωργιάδου ήταν πρώτη στα 2.000μ.Φ.Ε.,πετυχαίνοντας με 8.04.07 νέο ρεκόρ αγώνων, και στην σκυταλοδρομία 4x100μ. και τρίτη στην βαλκανική σκυταλοδρομία και στα 1.500μ.

W40 Τρία χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Γιάννα Πανάβογλου σε σφύρα, βαρύ όργανο, όπου με 11.79 μ. πέτυχε νέο ρεκόρ αγώνων και πένταθλο ρίψεων.

Η Κατερίνα Σαρρή ήταν τρίτη σε 100μ., 200μ. και σφαίρα, δεύτερη με την σκυταλοδρομία 4x100μ. και τρίτη με την βαλκανική σκυταλοδρομία.

W45 Η Άννα Δάφτσου κέρδισε τέσσερα χρυσά μετάλλια σε 100μ., 200μ. μήκος, με επίδοση 4.92 μ. που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ και στην σκυταλοδρομία 4x100μ. μαζί με τις Μαρία Μουρατίδου, Κρυσταλλία Αθανασοπούλου και Χριστίνα Μαραγιάννη με επίδοση 57.18 που αποτελεί επίσης νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.

W50 Η Μαρία Μουρατίδου εκτός από την πρώτη θέση στην 4x100μ. στην κατηγορία W45 ήταν πρώτη στα 80μ.εμπ. όπου η επίδοσή της, 14.27, είναι νέο ρεκόρ αγώνων αλλά και στα 300μ.εμπ., ενώ ήταν δεύτερη στα 200μ. με χρόνο 30.51 που είναι νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.

W55 Σοφία Φιλιππάκη κέρδισε το χρυσό μετάλλιο σε ύψος και σφαίρα και το αργυρό στον δίσκο.

Η Αθηνά Βαϊνά ήταν πρώτη σε 1.500μ. και 5.000μ., ενώ κατέκτησε το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο με τις σκυταλοδρομίες 4x400μ. και βαλκανική.

W65 Πέντε μετάλλια για την Θεοδώρα Μπαράκη, καθώς κέρδισε τα χρυσά σε μήκος, σφαίρα και ακόντιο και τα αργυρά σε δίσκο και βαρύ όργανο.

Οι επόμενες συναντήσεις των Βαλκάνιων διαχρονικών αθλητών στίβου θα γίνουν σε Σερβία και Αλβανία. Συγκεκριμένα το 30ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου διαχρονικών αθλητών θα διεξαχθεί στην Κορυτσά της Αλβανίας, η οποία ανέλαβε για πρώτη φορά την διοργάνωση, το τρίτο Σαββατοκύριακο του Σεπτεμβρίου 2020, ενώ θα προηγηθεί το 5ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι, στις 7-8 Μαρτίου 2020, στο ίδιο στάδιο που έγινε και το 2018 το 3ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα.

Επιμέλεια: Greek Athletics