• ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • Τρίτο μετάλλιο για τον Κώστα Χατζηεμμανουήλ στο Τόρουν!

Τρίτο μετάλλιο για τον Κώστα Χατζηεμμανουήλ στο Τόρουν!

Ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την συλλογή μεταλλίων του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τόρουν, καθώς σήμερα κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στα 800μ. (κατηγορία Μ90) με επίδοση 4.58.58! Νικητής, όπως και στα 400μ., ήταν ο Ισπανός Marcos Garcia Bermejo με 4.21.01. και τρίτος ο Τσέχος Karel Matzner, που είχε κερδίσει το χάλκινο στα 400μ., με χρόνο 5.11.65. Νωρίτερα ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ πήρε μέρος και στην σφαιροβολία όπου με 5.35 μ. κατέλαβε την 5η θέση, ενώ αύριο θα αγωνιστεί και στα 200μ.

Από τις υπόλοιπες Ελληνικές συμμετοχές ξεχώρισε ο Διονύσης Κοντονής (Μ50) όπου στον προκριματικό των 200μ. κατέλαβε την 17η θέση με 25.88 και προκρίθηκε στον αυριανό ημιτελικό, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Λώρενς Μακ Γκάουν (Μ50) με χρόνο 27.98 ήρθε 41ος στην συνολική κατάταξη.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα ξεχώρισε η συμμετοχή του Francis Obikwelu (Πορτογαλία), ο οποίος αγωνιζόμενος στην κατηγορία Μ40 κέρδισε χθες τα 60μ. με 6.90, ενώ σήμερα συμμετείχε και στον προκριματικό των 200μ. σημειώνοντας 23.17. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο 41χρονος πρωταθλητής ήταν δεύτερος Ολυμπιονικής στην Αθήνα το 2004 στα 100μ. με 9.86, ενώ η ατομική του επίδοση στα 200μ. είναι 19.84. Έχει στεφθεί τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό στίβο, το 2006 στα 100μ. και 200μ. και το 2002 στα 100μ., ενώ ήταν δεύτερος και στα 200μ. μετά τον Κώστα Κεντέρη.

Επιμέλεια: Greek Athletics