• ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • Χρυσό ο Χατζηεμμανουήλ, αργυρό ο Χριστοφορίδης στα 60μ.!

Χρυσό ο Χατζηεμμανουήλ, αργυρό ο Χριστοφορίδης στα 60μ.!

Τα 60μ. ήταν το … Ελληνικό αγώνισμα στην χθεσινή τέταρτη ημέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος κλειστού στίβου διαχρονικών αθλητών στο Τορούν καθώς ο Μάριος Χριστοφορίδης (Μ50) και ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ (Μ90) κέρδισαν το αργυρό και το χρυσό μετάλλιο αντίστοιχα στις κατηγορίες τους!

Αρχικά ο … ασταμάτητος Κώστας Χατζηεμμανουήλ κέρδισε με χρόνο 13.06 το πρώτο χρυσό για την Ελλάδα, και το δεύτερο ατομικό του μετά το αργυρό στα 400μ.! Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Deol Dalbir Singh (Μ. Βρετανία) με 14.11 και στην τρίτη ο James Sinclair (Αυστραλία) με 14.33. Η συγκομιδή μεταλλίων του Κώστα Χατζηεμμανουήλ αναμένεται να αυξηθεί, καθώς σήμερα θα αγωνιστεί στα 800μ. και την Παρασκευή στα 200μ.!

Στην συνέχεια ο Μάριος Χριστοφορίδης με το εντυπωσιακό 7.40, συνέχισε τις πολύ καλές και σταθερές εμφανίσεις του από τον προκριματικό και τον ημιτελικό και τερμάτισε στην δεύτερη θέση πίσω από τον Αμερικανό Karnell Vickersπου κέρδισε με χρόνο 7.28, ενώ τρίτος ήταν ο Mark Phills (M. Βρετανία) με 7.49. Ο πρωταθλητής μας από την Θεσσαλονίκη αναμένεται να πρωταγωνιστήσει και στα 200μ. που ξεκινούν σήμερα.

Ο Παύλος Χαραλαμπίδης (Μ70) στον τελικό των 60μ. τερμάτισε στην όγδοη θέση με χρόνο 8.99.

Στους προκριματικούς των 800μ. νωρίς το πρωί αγωνίστηκαν ο Ιούλιος Αρμάος (Μ40) όπου με χρόνο 2.08.61 κατέλαβε την 21η θέση, ο Λώρενς Μακ Γκάουαν (Μ50) που τερμάτισε σε 2.26.94 και στην 27η θέση και ο Μανώλης Παττακός (Μ55) που ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 3.10.61 και στην 34η θέση.

Ο Παύλος Μπασδέκης (Μ60) αγωνίστηκε στο Πένταθλο και με επιμέρους επιδόσεις: 60μ. εμπ. 10.64, μήκος 4.02 μ., σφαίρα 10.17 μ., ύψος 1.30 μ. και 1.000μ., 4.13.16 συγκέντρωσε 2.942 βαθμούς και κατέλαβε την 10η θέση.

Τέλος, η Φανή Λύκου(W40) στο τριπλούν, με καλύτερο άλμα στα 10.83 μ. πήρε την 6η θέση. Νικήτρια ήταν η Γερμανίδα Sandra Kramer με 12.42 μ.

Επιμέλεια: Greek Athletics