• ΑΓΩΝΕΣ MASTERS
  • Νέα
  • Μετάλλια στο Τορούν από Ντεκάιλο και Χατζηεμμανουήλ!

Μετάλλια στο Τορούν από Ντεκάιλο και Χατζηεμμανουήλ!

Ολοκληρώθηκε σήμερα (26/3) η τρίτη ημέρα του8ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου Διαχρονικών αθλητών που διεξάγεται στο Τορούν της Πολωνίας και ξεκίνησε την Κυριακή, 24 Μαρτίου, με τους Έλληνες αθλητές να κατακτούν τα πρώτα μετάλλια!

Την αρχή την έκανε ο Βλαδίμηρος Ντεκάιλο (Μ60) στο τριπλούν, όπου με επίδοση 11.14 μ. στην έκτη προσπάθεια και μετά από συγκλονιστικό αγώνα, όπου βελτιωνόταν σε κάθε του άλμα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Τα άλματα του αθλητή μας ήταν: 10.07, 10.47, άκυρο, 10.74, 10.99, 11.14! Μέχρι το έκτο άλμα ο Βλαδίμηρος ήταν τέταρτος, με τον Πολωνό Musial Wieslawνα είναι τρίτος με 11.06 μ. από την πρώτη του προσπάθεια, ενώ και στην έκτη του προσπάθεια βελτιώθηκε πηδώντας 11.08 μ. Νικητής ήταν ο Tefre Arne (Νορβηγία) με 11.55 μ. και δεύτερος ο Πολωνός Rupala Andrzej με άλμα στα 11.26 μ.

Επίσης στο τριπλούν της ηλικιακής κατηγορίας Μ50 ο Οδυσσέας Σκαμαντζούρας κατέλαβε την 6η θέση, με επίδοση 12.04 μ. και ο αθλητής των συνθέτων Νίκος Αρβανίτης μετά από την 9η θέση που κατέκτησε στο μήκος την Κυριακή με 5.51 μ., είχε καλύτερο άλμα σήμερα στα 11.94 μ. και πήρε την 10η θέση. Ο πρωταθλητής μας έχει δηλωθεί να αγωνιστεί και στο βασικό του αγώνισμα, το Πένταθλο, την Πέμπτη (28/3).

Λίγο αργότερα ήρθε και το δεύτερο μετάλλιο από τον αειθαλή Κώστας Χατζηεμμανουήλ από την Κω που αγωνίζεται πλέον στην ηλικιακή κατηγορία Μ90 όπου με επίδοση 1.56.28 στα 400μ. κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο! Νικητής ήταν ο Ισπανός Bermejo Garcia Marcos με χρόνο 1.43.08. Ο αθλητής μας θα αγωνιστεί επίσης στα 60μ., 200μ. και 800μ.!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Καλλιόπη Γαβαλάκη στα 3.000μ. βάδην (W50), όπου με χρόνο 15.42.11 τερμάτισε στην 4η θέση, χάνοντας για λίγο το μετάλλιο από την Γαλλίδα Boban Valerieπου διάνυσε την απόσταση σε 15.40.49.

Εντυπωσιακός ήταν σήμερα το πρωί ο Μάριος Χριστοφορίδης (Μ50) στον ημιτελικό των 60μ. όπου με επίδοση 7.43 κέρδισε την σειρά του και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό με την δεύτερη καλύτερη επίδοση και είναι από τους διεκδικητές των μεταλλιών! Στον χθεσινό προκριματικό ο αθλητής του Πλούταρχου Σαρασλανίδη είχε πετύχει την επίσης πολύ καλή επίδοση 7.47.

Στον αυριανό τελικό των 60μ. της κατηγορίας Μ70 θα αγωνιστεί ο Παύλος Χαραλαμπίδης, ο οποίος στον χθεσινό προκριματικό έτρεξε την απόσταση σε 8.92 και προκρίθηκε με την 8η επίδοση.

Την Κυριακή αγωνίστηκε και ο Γιάννης Χουλίδης (Μ65) στον προκριματικό των 60μ. καταλαμβάνοντας την 22η θέση με επίδοση 8.97. Ο αθλητής από την Καβάλα έχει δηλωθεί να αγωνιστεί και στα 60μ. εμπ.

Για μια ακόμη φορά ο Ιμπράιμ Φαναρτζής (Μ45) ήταν από τους πρωταγωνιστές στις ρίψεις, καθώς μετά την τέταρτη θέση που κατέκτησε την Κυριακή στον Ακοντισμό με επίδοση 46.85 μ., σήμερα πήρε και την έκτη θέση στην Σφαιροβολία με επίδοση 12.73 μ.

Πολύ καλή εμφάνιση σε ένα ακόμα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πραγματοποίησε χθες ο Γιώργος Φαρμάκης (Μ50) στο ύψος, όπου με άλμα στο 1.75 μ. ήρθε 6ος, ενώ στο ίδιο αγώνισμα σήμερα ο Θανάσης Καμπίτσας (Μ40) που αντιμετώπισε το τελευταίο διάστημα σοβαρό πρόβλημα τραυματισμoύ, με καλύτερο άλμα στο 1.75 μ. κατέλαβε την 7η θέση.

Την Κυριακή από τους Έλληνες αθλητές ξεχώρισε ο Απόστολος Βενετιάδης (Μ75) στα 3.000μ., καθώς με επίδοση 13.20.77 κατέλαβε την 5η θέση. Ο αθλητής θα αγωνιστεί και στα 1.500μ. Ο Διονύσης Κοντονής (Μ50) στον προκριματικό των 400μ. με χρόνο 57.46 κατέλαβε την 23η θέση, ενώ έχει δηλωθεί να μετάσχει και στα 200μ.

Την συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ολοκλήρωσαν χθες ο Χρήστος Γκαρής (Μ50) που συμμετείχε στον αγώνα 8 χλμ. Ανωμάλου Δρόμου, όπου και κατέλαβε την 35η θέση με επίδοση 36.48 και η Ελένη Δαμουρά (W35) που αγωνίστηκε στον προκριματικό των 400μ. καταλαμβάνοντας την 10ηθέση με χρόνο 64.19.

Χθες επίσηςαγωνίστηκε ο Μανώλης Παττακός (Μ55) στον Ακοντισμό όπου με επίδοση 33.21 μ. πήρε την 12η θέση, ενώ έχει δηλωθεί να αγωνιστεί αύριο (Τετάρτη, 27/3) και στα 800μ.

Επιμέλεια: Greek Athletics